Başarılı kadınlardan 20 hayat kuralı

Başarılı kadınlardan 20 hayat kuralı

1. Jane Austen, yazar

bbcamerica.com

Gurur ve Önyargı isimli romanı başlangıçta yayıncı tarafından reddedildi. Işığı ancak Duygular ve Duyarlılık kitabının başarısından sonra gördü. Jane Austen, Gurur ve Önyargı'yı favori bir çocuk olarak görüyordu. Ve iyi bir nedenle: roman, BBC derecelendirmesine dahil edildi. BBC'ye göre en iyi 200 kitaptan oluşan The Big Read.

İnsanlardan bana iyi olmalarını talep etmiyorum, bu beni onları sevme zahmetinden kurtarıyor.

Jane Austen

2. Sofia Kovalevskaya, matematikçi

bbvaopenmind.com

Kovalevskaya, eğitim hakkı ve matematik çalışma fırsatı için umutsuzca savaşmak zorunda kaldı. Olağanüstü yetenekleri çok erken fark edildi, ancak babası kızına kendini bilime adama hakkını vermeyi reddetti.

Sophia, anne ve babasının kısıtlamalarından kurtulmak için hayali bir şekilde evlendi. Ünlü matematikçi Karl Weierstrass'ın çalıştığı Berlin Üniversitesi kızları kabul etmedi ve Kovalevskaya özel ders almak zorunda kaldı. Doktora derecesi ile Rusya'ya döndüğünde, kendisine sadece bir spor salonu öğretmeni pozisyonu teklif edildi.

Bununla birlikte, Kovalevskaya pes etmedi ve üniversitede profesör olarak matematik öğreten dünyadaki ilk kadın oldu ve ayrıca katı bir cismin dönme teorisi ile ilgili bir takım keşifler yaptı.

Birkaç yıl önce, bilgi için çabalayan çok az kadın vardı. Şimdi yüzlerce kişiyiz. Bağımsız olmanın mutluluğu, yaşama, çalışma ve yaratma hakkı için en yüksek ideal uğruna savaşın.

Sofya Kovalevskaya

3. Maria Sklodowska-Curie, kimyager, fizikçi, iki kez Nobel ödüllü

Howitworksdaily.com

Maria Sklodowska, Pierre Curie ile tanışmadan önce bile metallerin manyetik özelliklerini araştırmaya başladı. Daha sonra, ortak bir çıkarla birleşen çift, dört yılda 8 ton uraninit işledi. Laboratuvar olmaması nedeniyle önce enstitünün deposunda, ardından ahırda deneyler yapılması gerekiyordu. Koşullar, çiftin 1898'de radyum ve polonyumu keşfetmesini engellemedi.

Sklodowska-Curie tüm hayatını radyasyon araştırmalarına adadı. Halen Nobel Ödülü'nü iki kez kazanan tek kadın.

Hayatta korkmaya değecek hiçbir şey yoktur, sadece anlaşılması gereken şeyler vardır.

Maria Sklodowska-Curie

4. Agatha Christie, yazar

agathachristie.com

Agatha Christie 60'ın üzerinde dedektif romanı yazmıştır. Yeni bir iş düşünürken arkadaşlarıyla veya ailesiyle vakit geçirebileceğini söyledi. Ve yazar çalışmaya başladığında, olay örgüsü baştan sona hazırdı. Christie, fikirlerin her an akla gelebileceğini itiraf etti ve yazar her birini özel bir deftere kaydetti.

Bulaşık yıkarken dedektif romanlarımın olay örgülerini buluyorum. Bu o kadar aptalca bir eylem ki, istemeden cinayet düşüncesi akla geliyor.

Agatha Christie

5. Ayn Rand, yazar, nesnelcilik felsefesinin yaratıcısı

laurierice.me

Ayn Rand, nesnelcilik adı verilen rasyonel bir bireycilik felsefesi yarattı. Ana konumu, her insanın hayatının amacının kendi mutluluğu için çaba göstermek olmasıdır.

Filozoflar Rand'ın fikirlerini resmi olarak desteklemezler ama nesnelciliğin pek çok hayranı vardır.

Seni seviyorum demek için önce I kelimesinin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmelisin.

Ayn Rand

6. Rahibe Teresa, Nobel ödüllü, Katolik Kilisesi'nin azizi

youtube.com

Rahibe Teresa hayatını yoksulların en yoksullarına hizmet etmeye adadı. Hint Kalküta'nın kenar mahallelerinde açları besledi, yaşlılara baktı. Rahibe, Hindistan'da ilk cüzzamlı kolonisini ve terk edilmiş çocuklar için bir yetimhane kurdu, işsizler için bir atölye ve bir huzurevi açtı. Etiyopya'daki kuraklık, depremler, Guatemala ve Ermenistan'dan etkilenen Lübnan'daki Filistin kamplarındaki mültecilere yardım etti, Çernobil kazasından sonra SSCB'yi ziyaret etti.

Faaliyetlere yönelik eleştirilere rağmen, Rahibe Teresa adı herkesin bildiği bir isim haline geldi ve ihtiyacı olan herkese özverili yardımı belirtmek için kullanılıyor.

Silahlara ve bombalara ihtiyacımız yok. Kötülüğü yenmek için sevgi ve şefkate ihtiyacımız var. Tüm sevgi emekleri, dünyanın iyiliği için yapılan emeklerdir.

Rahibe Teresa

7. Margaret Thatcher, Büyük Britanya Başbakanı

thedailybeast.com

Thatcher saltanatı sırasındaki İngiliz siyaseti, aslında Demir Leydi'nin kendisi tarafından olduğu gibi kararlılık ve sertlikle karakterize edildi. Nüfus tarafından her zaman kabul edilmeyen bir dizi reform gerçekleştirdi. Thatcher, ekonominin bir dizi kamu sektörünü özel ellere devretti, sendikaların yetkilerini sınırlandırdı, küçük işletmelerin gelişimini, ücretli eğitim ve tıbbı teşvik etti.

Protestolara rağmen, sert önlemler ekonomik durumun istikrara kavuşmasını, enflasyonda ve işsizliğin azalmasını sağladı.

Benim için fikir birliği, kişinin inançlarından, ilkelerinden, değerlerinden ve stratejilerinden vazgeçme sürecidir. Bu, kimsenin inanmadığı ve kimsenin tartışmadığı bir şeydir.

Margaret Thatcher

8. Maya Plisetskaya, balerin

Newsweek.com

Büyük başarıya rağmen, balerin başarılarını her zaman eleştirdi. Örneğin, Plisetskaya, kariyerine daha sonra başlarsa, dizine baskı yapmadığı ve yükselişinin vasat olduğu için bale okuluna bile kabul edilmeyeceğine inanıyordu.

Aynı zamanda, Plisetskaya deneylerden korkmadı ve jestin grafikliği ve bütünlüğü ile ayırt edilen kendi stilini yarattı ve sayıları sadece kusursuz performans için değil, aynı zamanda derin sanat için de göze çarpıyordu.

Her zaman sadece seyirciler için dans ettim. Sahneden ayrıldıktan sonra hiç dans etmedi. Kendim için dans etmek hiç aklıma gelmedi.

Maya Plisetskaya

9. Elizabeth, Büyük Britanya Kraliçesi

goodhousekeeping.com

II. Elizabeth'in tahtta olmaması gerekiyordu: babası Altıncı George, kraliyet tahtına göre ikinci sıradaydı. Ancak listede ilk sırada yer alan Prens Edward George lehine tahttan çekilmek zorunda kaldı ve babasının ölümünden sonra Elizabeth 26 yaşında kraliçe oldu.

Devlet Konseyi'ne girdiği ve yokluğunda Altıncı George'un yerini almaya başladığı 1944'te kraliyet görevlerinin yerine getirilmesine hazırlanmaya başlamasına rağmen, II. Elizabeth defalarca dayanıklılık, metanet ve maruz kalma geliştirmek zorunda olduğunu itiraf etti.

Dünya en hoş yerler değil. Sonunda anne baban seni terk edecek ve sırf sen olduğun için kimse seni koruyamayacak. Kendi ilkelerinizi savunmayı öğrenmeniz gerekiyor.

İkinci Elizabeth

10. Galina Vishnevskaya, opera sanatçısı

webstage.bg

Galina Vishnevskaya, yetkililer tarafından zulme uğrayan sanat işçilerini defalarca destekledi. Yazar Boris Pasternak'a karşı bir mektup imzalamayı reddetti ve devlet kurumlarının gözünden düştüğünde besteci Dmitry Shostakovich ile iletişim kurmaya devam etti. Rezil yazar Alexander Solzhenitsyn, Vishnevskaya ve Rostropovich'in kulübesinde yaşadı. Vishnevskaya, bu eylemlerin onun için nasıl sonuçlanabileceğini biliyordu, ama yine de yaptı.

Korkunç bir zamandı ve ruhun yenilmediği kişiler ahlaki olarak hayatta kaldı.

Galina Vişnevskaya

11. Audrey Hepburn, oyuncu

theedgesusu.co.uk

Sürekli olarak yirminci yüzyılın en güzel kadın oyuncuları arasında yer alan Hepburn, kendini çirkin olarak görüyordu. Mesleğe girdiğinde formlu kadınlar modaydı. Örneğin, Ciro gece kulübünde gösteri yaparken sutyenine çorap koydu.

Ancak kırılgan bir figür, Audrey'nin aranan bir oyuncu olmasını engellemedi. Aksine Hepburn modayı değiştirerek aristokrat inceliği popüler hale getirdi.

Sophia Loren veya Gina Lollobrigida'nın formlarıyla övünemem ama sonuçta cinsellik sadece bedenle ilgili değil. Kadınlığımı kanıtlamak için bir yatak odasına ihtiyacım yok. Yağmurda elma ağacından elma toplarken seksi olabilirim.

Audrey Hepburn

12. Julia Gippenreiter, psikolog, Moskova Devlet Üniversitesi'nde profesör

pravmir.ru

Julia Gippenreiter dokuz ay boyunca kanserle mücadele etti. Teşhis konulduğunda doktorlar tümörü ameliyat etmeyi reddetti ve ona üç ay ömür verdi.

Psikolog New York'a uçtu ve orada ameliyat oldu ve kemoterapi gördü. Gippenreiter, ameliyattan sonraki altıncı günde bir Çin restoranına gittiğinde doktorların şaşırdığını kaydetti. Julia'ya göre, kaderin darbesine yanıt olarak harekete geçmek için bu onun yaşam stratejisi.

Ana kuralım durmamak. Her anlamda hayatta kalın.

Julia Gippenreiter

13.Valentina Tereshkova, kozmonot

uk.businessinsider.com

Tereshkova, paraşütle ilgilenmeye başladığında dokumacı olarak çalıştı. Hobinin umut verici olduğu ortaya çıktı, çünkü o sırada bir kadını uzaya göndermeye karar verildi. Tereshkova, 30 yaşına kadar, 170 cm boyunda, 70 kg ağırlığa kadar bir paraşütçünün parametrelerine mükemmel uyum sağladı ve eğitime başladı.

Geleceğin kozmonotunun, kendisinden daha düşük olan birçok rakibi vardı, tek bir şeyde: hiç kimse gazetecilerle özgürce ve doğal olarak iletişim kuramazdı. Topluluk önünde konuşma becerileri, teraziyi Tereshkova'nın lehine çeviren belirleyici kriter haline geldi.

Hayata dışarıdan bakmamalı, ona göre hareket etmeliyiz.

Valentina Tereşkova

14. Tatiana Tarasova, artistik patinaj koçu

magiageladapatinagememportugues.blogspot.ru

Tatiana Tarasova'nın artistik patinajcı olarak kariyeri kısa sürdü. 1964'te Georgy Proskurin ile birlikte World Universiade'ı kazandı, ancak kısa süre sonra yaralanma nedeniyle sporu bıraktı.

Ancak dünya ve Avrupa şampiyonalarında 41 altın madalya, öğrencilerinin kazandığı yedi olimpiyat altın madalyası Tarasova'nın kumbarasına kaydedilebilir. 1967'de, sakatlığın hemen ardından antrenörlüğe başladı. Suçlamaları arasında Irina Rodnina, Alexey Yagudin, Sasha Cohen, Oksana Grischuk ve diğerleri var.

Bütün hayatım öğrencilerimin hayatlarından oluşuyor. Onlar aracılığıyla dünyayla konuştum. Ve milyonlarca insan beni dinledi. Bunu herkes alamaz.

Tatyana Tarasova

15. Svetlana Aleksievich, yazar, Nobel ödüllü

1843magazin.com

Aleksievich'in kitapları, zor bir olaydan kurtulan insanların veya sevdiklerinin gerçek hikayelerine dayanıyor. The War's Not a Woman's Face'in ilk eseri tamamlanmamış bir versiyonda yayınlandı. Sansürcüler, yazarı natüralizmle ve Sovyet kadınının kahramanca imajını çürütmekle suçladı.

Aleksievich'in her kitabı benzer saldırılara maruz kaldı. Bununla birlikte, onları süslemeye ve pürüzlü kenarları düzeltmeye çalışmadan savaşlar, Çernobil kazası hakkında hikayeler anlatmaya devam etti.

Bize ölmek öğretildi. yaşamaktan çok daha iyi. Ve savaşı barıştan, gündelik yaşamı varlıktan, yaşamı ölümden nasıl ayırt edeceğimizi unuttuk. Çığlıktan ağrı. Kölelikten özgürlük. Şimdi hayatımızın anlamını kendimiz bulmamız gerekiyor. Sadece yaşamayı öğrenmek. Büyük tarih ve büyük olaylar olmadan.

Svetlana Aleksiyeviç

16. Angela Merkel, Almanya Federal Şansölyesi

çalışma molaları.com

Angela Merkel, Forbes'in dünyanın en güçlü kadınları listesinde yedi yıl üst üste birinci oldu. Aynı zamanda, günlük yaşam söz konusu olduğunda alçakgönüllülüğü ile ünlüdür. Şansölye olan politikacı hizmet konutuna taşınmadı ve kocasıyla birlikte kiralık bir dairede yaşamaya devam ediyor. Merkel toplumda en sık, birbirinden yalnızca renk olarak farklı olan gizli pantolon takımlarında görünür.

Şansölye, kritik durumlarda sakin kalma yeteneğiyle bilinir ve Büyük Catherine'i rol modeli olarak görür. İmparatoriçe'nin portresi Merkel'in masasında. Politikacının masasındaki bir diğer unsur, Sakinlikte Güç yazılı gümüş bir stand.

Siyasetçi olarak ülkemize ve vatandaşlarına karşı görevlerimizi asla unutmamalıyız. Halkımızın karşısında her zaman alçakgönüllü kalmalıyız.

Angela Merkel

17. Michelle Obama, avukat, eski ABD Başkanı'nın eşi

cnbc.com

Michelle Obama, kocasından daha az olmayan geniş çevrelerde bilinir. Beyaz Saray'dan aynı Başkan Obama ile ayrıldı Beyaz Saray'a girerken %58 Olumlu Popülarite Puanı ile Beyaz Saray'dan Ayrıldı: %68. Açıklığı, kendine güveni ve sadece bir insan olduğunu göstermekten korkmamasıyla halkın sevgisini kazandı. First Lady statüsündeki Michelle Obama, canlı bir komedi talk şovunda 25 şınav çekti, Beyaz Saray'ın avlusuna bir bahçe kurdu ve Amerika için önemli konularda son derece duygusal konuştu.

Bazen ben de çılgınca şeyler yapmak istiyorum. Ama artık yirmi yaşında değilim, spor araba kullanamıyorum ya da bungee'den atlayamıyorum. Bu yüzden sadece patlamaları kestim.

Michelle obama

18. Monica Bellucci, oyuncu

daireler-lisbon.com

Monica Bellucci, 2014 yılında 50. yaş gününü kutladı, ancak gezegendeki en güzel ve seksi kadınlardan biri olarak pozisyonundan vazgeçmedi. Tekrar yirmi yaşında olmak istemediğini ve genç görünmek için bir plastik cerrahın bıçağının altına girmeye hazır olmadığını defalarca söyledi. Ayrıca Bellucci, 007: Spectre'de ilk olgun Bond kadınını oynadı.

Ben Bond kızı değilim, Bond kadınıyım. Belki Lady Bond bile.

monica Bellucci

19. Sofia Coppola, yönetmen

orta.com

Sofia Coppola, ödüllü yönetmenlerden oluşan bir aileden geliyor: babası ve erkek kardeşi bu yolda öne çıktılar. Bu yüzden yaratıcı yolu kolay değildi. İlk başta modaya odaklanarak sinemadan uzaklaşmaya çalıştı. Ancak ilk filmi The Virgin Suicide, hikayeyi farklı bir açıdan tasvir edebildiğini gösterdi. Şimdi Sofia Coppola, Cannes Film Festivali'nde Oscar, Altın Küre ve iki Palmiye kazanan bağımsız bir film yönetmeni.

Önemli bir şey söylemek için yüksek sesle konuşmaya gerek yok.

Sofya Coppola

20. Natalia Vodianova, model, oyuncu

blockchaininvest.io

Vodianova, hayır işlerinde aktif olarak yer almaktadır. Beslan'daki trajediden sonra Rusya'da ve yurtdışında oyun alanları inşa eden Çıplak Kalp Vakfı'nı kurdu. Örgüt ayrıca, özel çocukları olan aileleri destekleyen Her Çocuk Bir Aileyi Hak eder programını yürütüyor.

Bence kıskançlık her zaman bir kayıp getirir. Cömertlik en iyi yatırımdır.

Natalya Vodyanova