Kendinizi bir tecavüzcüden nasıl korursunuz

Kendinizi bir tecavüzcüden nasıl korursunuz

Elena Martynova Reklam girişimcisi, anne, yazar adayı.

Çok uzun zaman önce, tanıdığım bir genç kız şu soruyla kafamı karıştırdı: Saldırıya uğrarsanız ne yapmalısınız? Kiminle ilgili olduğunu sorduğumda, "Hepsi izliyor" dedi. “Bu bir eşek!” Sonrasını dinlemekten bıktım, eğer öyleyse kendimi nasıl koruyacağımı bilmiyorum.

Sosyal ağlarda son zamanlarda yaşanan flash mob'u hemen #Söylemeye korkuyorum hashtag'i ile hatırladım. Bilmiyorsa binlerce kadın nasıl tacize uğradıklarını, hatta tecavüze uğradıklarını anlattı. Birçok itirafla beni şok eden bir çığdı.

Bir zamanlar bir tecavüzcüyle tanışırken nasıl davranılacağına dair bir makale okumuştum. Biraz sonra, neredeyse hayatımı kurtardı. Tavsiye içeriyordu: girişte bir saldırı olursa, hiçbir durumda suçluyu eve getirmeyin. Daireye girene kadar özgürleşme, gürültü yapma, dikkat çekme şansı var. Dairenizde, paradoksal olarak savunmasızsınız.

O sırada tecavüzcünün sorusuna evde kimse var mı? Yalan söyledim ve cevap verdim: Baba ve erkek kardeş. Daha sonra kurtulup çığlık atmayı başardım ve beni tehdit eden adam kaçtı. Bu arada, o anda 11 yaşındaydım ve her şey öğle yemeğinde evimin girişinde oldu. Kışkırtıcı kıyafetler ya da parlak makyaj yapmıyordum. Gerçek şu ki, herkesin başına gelebilir. Ve şimdi, zaten bir anne olarak, ne arkadaşlarımla ne de büyüyen kızlarımızla bunun olmaması için her şeyi yapmak istiyorum.

Ayrıca yetişkinlere hitap edeceğim, ancak sizden bu basit kuralları kızıma, yeğenime veya vaftiz kızıma söylemenizi rica ediyorum.

tecavüz nasıl önlenir?

Bir suça karşı en iyi savunma, onun olmasını önlemektir. İstatistiklere göre tecavüzcülerin çoğu en çekici kızları kurban olarak seçmedi. Planlarını gerçekleştirebilecekleri koşulları seçtiler. Bu nedenle, sadece birkaç basit kuralı unutmayın.

1. Bilmediğiniz ıssız yerlere karanlıkta gitmeyin

Herhangi bir nedenle bu önlenemiyorsa, kontrol noktaları konusunda sevdiklerinizle anlaşın: önceden kararlaştırılan yerlerden akrabalarınızı aramalısınız. Geç yürüyüşlerden mümkün olan her şekilde kaçının. Bu gibi durumlarda en iyi seçim toplu taşıma veya taksilerdir.

Bunu açıkça yapmaktan çekiniyorsanız, ayakkabınızın bağcıklarını bağlıyor, ayakkabınızın kayışını ayarlıyor veya telefon etmek için duruyormuş gibi davranabilirsiniz. Bu süre zarfında durumu değerlendirebilirsiniz.

Yaklaşan bir yabancı görürseniz, onunla asla girişe girmeyin. Telefonla veya ayakkabılarla sahneyi tekrar oynatın, tereddüt edin, bırakın. Evi arayın ve birinden gelip sizinle tanışmasını isteyin. Karanlıkta, fenerin altındaki ışıklı alanda kalın. Yakınlarda bir mağaza varsa oraya gidin. Anayola yakınsanız yola çıkın.

Bir yabancı saldırgan veya tuhaf davrandığında, ne demek istediğini sormadan dikkat çekmekten korkmayın. Bağırın veya bu günlerde daha etkili olan, alarmı çalıştırmak için park halindeki arabalardan birinin kaputuna vurun.

2. Asla yabancılarla konuşma

Her şey gündüz olup gece olmasa bile. Bir kişi kibarca davransa bile ve flört ediyorsa daha da çok. Fırsat arayan bir istismarcı bunu bir davet olarak kabul edecektir. En iyi strateji susmak veya anlamlı bir jest ile karşılık vermektir. Ona soğuk ve düşmanca bakın. Hiçbir koşulda kaçmayın: bu sadece sizi kışkırtabilir. Hızınızı değiştirmeden geçip olabildiğince hızlı bir şekilde kalabalık bir yere gitmeye çalışın.

Başka bir basit numara: kocanızın veya ailenizin hızlı arama düğmesini cep telefonunuzda bulundurun. Kötü bir durumda, telefonunuzu cebinizden veya çantanızdan çıkarmadan onlarla hızlı bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede sevdikleriniz bir yabancıyla konuşmanızı duyabilecekler.

3. Çantanızda her zaman kendini savunma eşyalarını taşıyın.

Klasik bir gaz tüpü veya şok tabancası olabilir. Bununla birlikte, ilki çok belirsiz bir koruma aracıdır, çünkü püskürtürken rüzgarın yönünü dikkate almanız gerekir, aksi takdirde sıvı yüzünüze girebilir.

Bir şok edici ile daha az sorun vardır, ancak onu önceden kullanma alıştırması yapmanız gerekir. Ne de olsa, doğru düğmeyi ararken suçlu asil bir şekilde kenarda durmayacak.

Bu bağlamda, otomatik bir şemsiye veya büyük bir ağır sap taşımak çok daha kolaydır. Şemsiye, savunma sırasında sopa olarak kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise saldırganın yüzüne, tercihen gözlerine veya burnuna açmaktır. Avucunuzun içinde sıkılmış ağır bir sap, muştalarınızın yerini alabilir ve darbenizi güçlendirebilir. Bu arada, muştalar mevzuatımız tarafından yasaklanmıştır, bu yüzden burada onlardan bahsetmiyoruz. Suçluyu dürtmek için bir kalem kullanmak da uygundur.

Bir yabancı sizinle konuşursa veya size saldırırsa ne yapmalısınız?

Ana şey ona korkunu göstermemek. En iyi savunmanın saldırı olduğunu söylemelerine şaşmamalı. Az önce uygunsuz bir teklifte bulunduysa, çığlık atın veya şimdiye kadar duyduğunuz tüm küfürleri hatırlayın. Tehdit etmek, ayaklarını yere vurmak, sinirlenmek. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarınız olduğu yalanını söyleyin (bütün yetişkinler ve ne olduğunu açıklamaya gerek yok mu?).

Bu gibi durumlarda, güce değil, sürpriz etkisine güvenilmelidir. Bir arkadaşım yerden bir taş alıp hırlayarak suçluları kaçmaya zorladı. Sarhoş gençler, yani teyzelerine yapıştılar, ona anormal dediler ve bacak yaptılar.

Dövüş sanatlarında usta olman pek olası değil ama rakibinin zayıf yönlerini ezberlemelisin.

Çoğu zaman, bu gibi durumlarda kasıklara vurulması tavsiye edilir. Eski göğüs göğüse dövüş eğitmenim bu teknikten şüphe ediyordu. Sadece tüm gücünüzle vurursanız çalışır. Darbe zayıfsa, yalnızca düşmanı kızdırırsınız. Bu tekniğin daha etkili bir varyasyonu var: kasıklara tüm gücünüzle vur ve aynı anda iki elinizle kulaklarını veya loblarını aynı kuvvetle aşağı doğru çekin. Aslında, onları çekmeye çalışmalısın!

Genel olarak kulaklar, gözler, burun ve adem elması en savunmasız yerlerdir. Bir teknede her iki avuç katlanmış halde kulaklara aynı anda vurulmalıdır. Gözlerde, işaret parmağından ve ortasından başparmak veya keçi. Burunda, elin tersi aşağıdan yukarıya veya doğaçlama araçlarla (plastik kart, telefon, defter kenarı ile) burun tabanına.

Birçok insan, bir kişinin çenesinde bir nakavt noktası olduğunu bilir. Ancak, ayağınızla ulaşmak için bir bale esnemeniz yoksa, vurmaktan kaçınmak daha iyidir. Son çare olarak, elinin tersiyle ona vur. Ancak delme, kırık bir bileğe mal olabilir.

Düşman sizi arkadan yakalarsa, tüm gücünüzle ayağınızın kemerine vurun. Topuk yoksa, topuğun tüm kuvveti ile alt bacağın önüne doğru.

Saldırganın bıçağı varsa kötüdür. Yapmanız gereken asıl şey, çarpma hattından çıkmak ve kendinizle bıçak arasına bir engel koymak. Bunu yapmak için, bir konuşma, görünür bir anlaşma ile düşmanı rahatlatın ve ardından aniden çarpma hattından uzaklaşın ve ya bir el çantası ya da evrak çantası ile bileğinize vurun ya da en azından onları bir bıçakla aranıza koyun ve bağırın. Benim durumumda, işe yarayan bu teknikti.

Tüm çabalarınızın yol açması gereken asıl şey, kendinize dikkat çekmek (örneğin girişte iseniz) veya suçluyu geçici olarak şaşırtmak ve kalabalık bir yere koşmaktır.

Son söz yerine

Muhtemelen, makaleyi okurken bir kereden fazla düşündünüz: Bütün bunlar gerçek değil, yapamadım! Aslında, tüm teknikler işe yarıyor. Ana şey, savaşmaya hazır olmanız ve itaatkar olmamanızdır. Tecavüz etmeyi planlayan bir anormalin lütfunu ummak aptallıktır. Korkusuna ya da dikkatleri kendinize çekeceğinize ve planladığı şeyi yapmaya cesaret edemeyeceğine bahse girmelisiniz.

Ve sizi ikna edeceğini umduğum iki gerçek daha. Bruce Lee sayesinde tüm dünyada tanınan wushu tarzı yunchun, bir zamanlar bir kadın tarafından yaratılmıştı. Daha doğrusu, Çinli bir rahibe. Ve başka bir Çinli kadın, daha sonra karate'nin doğduğu bir yumruk dövüşü okulu açtı.

Güçlü, cesur, kurnaz olun ve bunu çocuklarınıza öğretin!